Pogaduchy przy herbacie: czego nie powinno zabraknąć w związku? (+ bonus)


Witajcie kochani! Dziś przychodzę do Was z ,,postem specjalnym''. Nie będzie to wpis typowo walentynkowy, czyli o Walentynkach. Będzie to post o miłości i o tym, co moim zdaniem powinno znaleźć się w każdym związku dwojga osób. Podane przeze mnie punkty dyktowane są tym, czego nauczył mnie związek z obecnym mężczyzną. Zapraszam do lektury. ;)
1. KOMPROMISY
Sztuka pójścia na kompromis. Dobrze, kiedy obie strony stosują się do tej zasady. Niejednokrotnie spotkałam się z przeświadczeniem, że jest to bardzo trudna sztuka. Z własnego doświadczenia wiem, że wcale tak nie jest. Wszystko zależy od dobrych chęci partnerów. Uważam, że kompromisy są świetne bo bardzo umacniają związek. Pokazują, że myślimy również o naszym partnerze, a nie tylko o sobie. Lubię kompromisy bo wtedy oboje możemy być zadowoleni: zarówno ja, jak i druga strona.

2. CIERPLIWOŚĆ
Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza. Wiadomym jest, że czasem tej cierpliwości brak. Zwłaszcza kiedy prosimy partnera o zrobienie (lub nie robienie) czegoś kilka razy. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdemu czasem puszczają nerwy. Jednak warto od czasu do czasu ugryźć się w język. Zdarza się, że pomimo naszych próśb, partner ,,ociąga'' się ze spełnieniem danej prośby. Nie zawsze wynika to ze złośliwości tej osoby, lenistwa czy braku umiejętności. Zatem z czego? Każdy z nas pochodzi z różnego środowiska, każdy został wychowany inaczej. Co osoba to inne nawyki. W tym tkwi sęk najczęściej. Z tego właśnie powodu warto pokusić się o odrobinę cierpliwości.
3. WIERNOŚĆ
Bez wierności żaden związek nie ma prawa funkcjonować. Chyba, że jest to związek toksyczny. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zdradzam partnera jeśli go kocham.
Według mnie miłość = wierność. Nawet jeśli w związku dwojga osób od dłuższego czasu dzieje się źle i różne próby zmiany takiej sytuacji na lepsze zawiodły: warto zwyczajnie rozstać się z daną osobą, a następnie rozpocząć budowanie kolejnej relacji. Wierność jest też sprawdzianem na to, czy dane osoby jak i sama ich relacja jest dojrzała.

4. ROZMOWA
W związku trzeba rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Czasem aż do znudzenia. Warto w niektórych momentach schować dumę, nerwy i krzyk do kieszeni, a zamiast tego usiąść i przeprowadzić konstruktywną rozmowę. Mówmy sobie otwarcie i ze spokojem co nam nie odpowiada, co chcielibyśmy zmienić, ale mówmy też o tym, co nam się podoba w związku i z czego jesteśmy dumni. W takich rozmowach warto jest trzymać się konstruktywnej krytyki, która mniej boli, a zdziała więcej dobrego.
5. PRZESTRZEŃ
Dawanie sobie przestrzeni w związku jest jednym z najważniejszych punktów. Przestrzeń w relacji pozwala partnerom na zachowanie równowagi. Każdy z nas ma swoje życie i swoje sprawy. Dlatego właśnie pozwólmy tej drugiej osobie na złapanie oddechu i na zajęcie się tym co również dla niego/dla niej jest ważne: pasje, rodzina, odpoczynek. Pozwólmy drugiej stronie na spotkania ze znajomymi bez nas i na spędzanie chwil w całkowitej samotności. Dzięki tej zasadzie ludzie lepiej dogadują się ze sobą bo nie mogą mieć do siebie pretensji o to, że w ich relacji robi się zbyt ''duszno''.

6. KŁÓTNIE
Zawsze były i będą. Bez tego się nie obejdzie. Związek dwojga osób jest niczym spotkanie dwóch światów i zderzenie dwóch charakterów. Oczywistym jest więc, że czasem dojdzie do sprzeczek. Kłótnie nie zawsze mogą być konstruktywne: bywają też takie, które są pełne emocji i krzyku. Najgorzej jest wtedy, kiedy nie wyjaśniamy sobie nieporozumień i zamiatamy sprawy pod dywan. Tak jak już wcześniej wspomniałam: warto rozmawiać na bieżąco o tym co nam nie odpowiada i czego oczekujemy. 
Kłótnie niekiedy oczyszczają atmosferę między ludźmi i zbliżają ich do siebie. Grunt to umieć się porozumieć i popracować nad problemem, aby dana sytuacja nie miała więcej miejsca.
7. WYBACZANIE I AKCEPTACJA
Wybaczanie sobie jest również bardzo ważne. Nie lubię chować urazy do swojego partnera zbyt długo. Sprawia to przykrość nie tylko jemu ale również i mnie. Te drobnostki o które ludzie czasem tak bardzo się na siebie gniewają, nie są warte tych wszystkich nieporozumień, które niekiedy przeradzają się w poważne kłótnie. Wybaczanie wiąże się też z akceptacją partnera takim jaki jest. Na pewno jest to dla niego/dla niej bardzo ważne. No, a każdy jakiś jest. Nie oszukujmy się: zarówno ja, jaki i Ty mamy swoje dziwactwa i na pewno nie raz nasi bliscy przymykali na to czy na tamto oko. ;)

8. ZAANGAŻOWANIE
Zaangażowanie czyli to o czym tak wiele par zapomina. Nieważne czy jesteście związkiem z 5 letnim czy półrocznym stażem: warto angażować się w związek codziennie. Każdego dnia z nową pasją. Prawcie sobie nawzajem komplementy, które nie tylko dla kobiet ale również dla mężczyzn są ważne. Wspierajcie się i służcie sobie radą. Spędzajcie razem czas nawet jeśli to tylko wspólny spacer czy oglądanie filmu na laptopie. Dajcie sobie drobne upominki: nie tylko te kupione w sklepie. Może to być ugotowanie obiadu czy posprzątanie mieszkania. Doceniajcie się wzajemnie. Przytulajcie. Używajcie słów ,,dziękuję'' i ,,przepraszam''. Mówcie sobie też o tym jak bardzo się kochacie

Na koniec zostawiam Wam mały BONUS: fotki walentynkowych babeczek z Biedronki. Wyglądają przeuroczo. Były przepyszne (bardzo szybko zniknęły z opakowania i bardzo się do tego przyczyniłam). ;)

Oczywistym dla mnie jest, że żaden związek nie jest w 100% idealny. Nie ma idealnych ludzi. Jednak są sprawy, które warto pielęgnować. O co jeszcze, Waszym zdaniem, warto dbać w związku? Co jest według Was najważniejsze? Czekam na Wasze odpowiedzi w komentarzach. ;)

Pozdrawiam serdecznie,

Patrycja.

Komentarze