Pogaduchy przy herbacie: jak wygląda świat introwertyków?


2 stycznia obchodzimy Dzień Introwertyka. Święto ustanowiono w nadziei na podniesienie świadomości ludzi na to, czym jest introwertyzm, który w tym ekstrawertycznym świecie często mylony jest z nieśmiałością lub postrzegany jest jako coś negatywnego.  Kim są zatem introwertycy i jak wygląda ich świat?

CZYM JEST INTROWERTYZM?
Introwertyzm to jeden z typów osobowości wyróżnionych przez Karola Gustawa Junga. Introwersja to inaczej zwracanie się ku własnemu wnętrzu, ku sobie. Introwertycy doceniają czas spędzony z samym sobą, skupiając się na swoim świecie wewnętrznym. Preferują ciekawe rozmowy bo nie lubią mówić o błahych sprawach. Introwertycy potrzebują czasu, który mogą spędzić sami, żeby ,,naładować swoje baterie''. Czas spędzony w dużych grupach ludzi męczy ich. Nie oznacza to jednak, że całkowicie stronią od ludzi i nie lubią się z nimi spotykać. Wręcz przeciwnie! Introwertycy to świetni towarzysze i osoby z poczuciem humoru. Wolą tylko przebywać w mniejszych grupach zaufanych ludzi.
Co jeszcze można powiedzieć o introwertykach? Są to osoby na pewno kreatywne, ostrożniejsze i mniej ufne wobec ludzi: obserwują kogoś zanim mu zaufają i wpuszczą do swojego świata. Introwertycy raczej nie lubią zmian i rozmów telefonicznych: wolą np. napisać sms.
TYPY INTROWERTYKÓW:
 Istnieją 4 rodzaje introwertyków:
- społeczny: czerpie energię kiedy może być sam, czasem lubi jednak spotykać się w małych grupach z zaufanymi ludźmi. Na dużych imprezach wśród obcych ludzi bardzo się męczy. Jest lojalny i utrzymuje głębokie relacje.
-myśliciel: oddaje się głębokim przemyśleniom, marzeniom i samorefleksji. Bywa melancholijny, ale spotkania w dużej grupie ludzi męczą go mniej niż introwertyka społecznego. Introwertycy myśliciele są świetnymi analitykami.
-lękliwy: unika kontaktów z ludźmi bo boi się być postrzeganym jako dziwny. Czuje się niezręcznie w kontaktach z ludźmi i bywa nieśmiały. Często odnosi wrażenie, że wszyscy go obserwują i czekają, aż popełni jakiś błąd. Często analizuje swoje zachowanie i snuje czarne scenariusze.
-wycofany: jego podstawową cechą jest to, że najpierw pomyśli, zanim coś powie. Długo zabiera się za działanie. Nie jest spontaniczny ani impulsywny. Najbardziej nie lubi, kiedy wywiera się na niego presję. Patrzy na rzeczywistość z dystansem.
PROBLEMY INTROWERTYKÓW
Współczesny świat zachęca nas do przeciwstawiania się swojej naturze: do bycia zawsze otwartymi, przebojowymi, zabawnymi czy rozmownymi. Jednak nie każdy lubi być w centrum uwagi. Z jakimi problemami borykają się introwertycy?

Przykładowe problemy introwertyków to:
- ludzie powtarzający ,,nie wstydź się"
- ludzie, którzy wyciągają ich z domu na siłę
- postrzeganie introwertyzmu jako słabość lub depresję
- powtarzanie im, żeby zachowywać się ,,normalnie''.

Istnieje również kilka kwestii wynikających z ich natury:
- zakładanie z góry, że coś się nie uda
- roztrząsanie w myślach każdego drobnego gestu czy sytuacji, która zdarzyła się w przeszłości
- psychiczne nastawianie się do wyjść
- obwinianie siebie, kiedy coś się nie uda
- strach przed niekorzystnym pokazaniem siebie podczas rozmowy z nowo poznaną osobą.

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE INTROWERTYK JEST NA CIEBIE ZŁY?
Pomimo tego, że introwertycy z zewnątrz wyglądają na spokojnych i opanowanych, tak samo jak każdy potrafią się zdenerwować. ;)  Kiedy introwertyk jest na Ciebie zły czy obrażony, nie powie Ci tego wprost. Wysyła jednak sygnały (świadomie lub nie), dzięki którym możesz rozpoznać co w trawie piszczy. Na pewno zachowa wobec Ciebie dystans i będzie odpowiadał Ci jednym słowem np. tak, nie, może. Odrzuci też Twoją pomoc i okaże niechęć do rozmowy z Tobą np. nie będzie odbierał telefonów po czym napisze Ci wiadomość w której wykręci się pracą, nauką czy czymkolwiek innym. Twój ewentualny kontakt z nim może być powierzchowny bo zamiast spędzać czas z Tobą ucieknie do swojego świata: do swoich pasji lub obowiązków. Obrażony introwertyk może sprawiać wrażenie wyłączonego emocjonalne, znudzonego, zmęczonego lub obojętnego.
JAK ROZPOZNAĆ, ŻE INTROWERTYK CIĘ LUBI?
Pisałam już o tym, że introwertycy to osoby, które na początku obserwują ludzi (oraz ich zachowanie) zanim wpuszczą ich do swojej prywatnej sfery i nawiążą z nimi relację. Jak zatem rozpoznać to, że introwertyk Cię lubi? 
Jeśli introwertyk obdarzy Cię sympatią, zacznie się przed Tobą otwierać. Wyjdzie ze swojej skorupki i pokaże Ci stopniowo swoje wnętrze. Będzie robił pierwszy krok w Twoją stronę by się z Tobą spotkać i spędzić z Tobą czas. Introwertyk będzie chciał być z Tobą w częstym kontakcie, powierzy Ci swoje sekrety i zaprosi do swojej przestrzeni osobistej. Opowie Ci o sprawach dla niego ważnych np. o swoich celach lub marzeniach i będzie się Tobą opiekował.
Jak możesz zdobyć sympatię introwertyka? Zaakceptuj go takim jakim jest: uszanuj jego przestrzeń osobistą i czas w którym chce być sam. Nie naciskaj go i nie wypychaj do świata na siłę. Postaraj się też słuchać go i odwzajemniać jego troskę.

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że introwertycy to osoby lojalne (świetnie dochowują tajemnic) i kreatywne. To również świetni słuchacze. Są empatyczni, ponieważ skupiając się na swoim wnętrzu rozwijają w sobie bogatą paletę emocji i uczuć. Introwertycy rozumieją miłość do samego siebie i opiekę nad sobą bo lubią spędzać samotnie czas. Są to przede wszystkim osoby, które dobrze wiedzą czego chcą, a czego potrzebują: jeśli np. są z Tobą w związku to przede wszystkim dlatego, że chcą, a nie dlatego, że muszą.

Co sądzicie na temat introwertyków? Może są tu jacyś i chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami?


Pozdrawiam,
Patrycja 

Komentarze